Advertisement

İtalya'da dün Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından hükümeti kurma görevi verilen Mario Monti, kabinesini oluşturmak için siyasi partilerle görüşüyor

Hükümeti kurma görevini dün alan Mario Monti, vakit kaybetmeden ilk görüşmelerini dün akşam Cumhuriyet Senatosu Başkanı Renato Schfiani, Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini ve selefi Silvio Berlusconi ile yarım saatlik toplantılar gerçekleştirmişti.

Monti, dünkü görüşmelerin ardından bugün de yoğun bir görüşme trafiğine kendini adadı. Cumhurbaşkanı tarafından kısa bir süre önce hayat boyu senatör ilan edilen Monti, senatodaki ofisinin yer aldığı Giustinani Sarayı'nda, yerel saatle sabah 10.20'de her koldan siyasi parti temsilcileriyle bir araya geldi. Siyasi parti temsilcilerinin görüşlerini dinleyen Monti'nin kabinesini ve hükümet programını oluştururken, bunlardan yararlanacağı dile getiriliyor.

Görüşmelere katılan parti temsilcilerinden dışarıya sızan bilgilere göre, hükümeti kurmakla görevlendirilen Monti'nin niyetinin, 2013 yılındaki olağan seçimlere kadar iş başında kalmak olduğu ve politikacılara da hükümetinde yer vereceği belirtiliyor.

Kuracağı hükümetin başbakanı olacak olan Monti'nin iki büyük parti Özgürlükçü Halk Partisi (PdL) ve Demokrat Parti (PD) temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin yöneticileriyle bir araya geleceği bildirildi.

-Monti'nin telefon temasları-

İstifasını veren Silvio Berlusconi liderliğindeki hükümetin küçük ortağı olan Kuzey Birliği Partisi'nin (Lega Nord) lideri Umberto Bossi'nin de Monti ile samimi bir havada geçen telefon görüşmesi yaptığı ve hükümetine güvenoyu veremeyeceklerini aktardığı basına yansıdı. Bossi'nin Monti'ye, hükümetin çıkaracağı her yasayı tek tek inceleyeceğini de söylediği gelen haberler arasında yer aldı.

Monti, Avrupa Konseyi (AB) Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile de telefonla görüştü.

-Cumhurbaşkanınından uyumlu çalışma çağrısı-

Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano da Monti'nin hükümet oluşturma çalışmalarını ''hassas ve en önemli aşama'' olarak tanımlarken, maksimum uyum gerektiren bir dönemden geçtiklerini belirtti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini de, Monti hükümetine ilişkin güvenoylamasının Cuma gününe kadar hem meclisin hem de senatonun gündemine geleceğini düşündüğünü söyledi.

Bu arada, Temsilciler Meclisi önündeki Montecitorio Meydanı'da toplanan sağ partili küçük bir grup, Monti'nin hükümeti kurma görevini üstlenmesini protesto ederek, cumhurbaşkanının bu görevi seçilmemiş Monti'ye vermesinin 2008 seçim sonuçlarında ortaya çıkan halk tercihine açık bir müdahale olduğu görüşünü savundu.

Piyasaların, Monti'nin hükümeti kurma görevini almasını başlarda olumlu karşıladığı ancak ardından düşüşe geçtiği kaydedildi.