Advertisement

Asya hisse senetleri, İtalya borçlanma maliyetlerinin artmasının Avrupa borç krizine yönelik endişeleri artırması ve bunun sonucu CDS'lerde yükseliş olmasına bağlı olarak, üç günde ilk kez değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi son iki günde yüzde 2.4 değer kazandıktan sonra  Tokyo'da yerel saat ile 13.05'te yüzde 0.7 değer kaybetti. Asya-Pasifikbölgesi şirket ve ülke CDS'leri yükseldi. Japonya dışında 40 yatırım yapılabilir nota sahip Asya bankasını içeren Markit iTraxx Asia Endeksi dört baz puan yükseldi.

Bakır ve çinko yüzde 0.4'ten fazla değer kazanırken endüstri metallerinin yükselişine öncülük ettiler. Euro ise dolar karşısındaki yüzde 0.9'luk düşüşünün ardından bu kayıplarını korudu.

"Avrupa'dan kaynaklanan makro belirsizliklerin bir süre daha sürmesini bekliyoruz" diyen Morgan Stanley Asya hisseleri müdürü Gokul Laroia, "Öncelikle dalgalanmadaki artışı gözlemleyeceğiz." yorumunda bulundu.

Yunan Başbakan Lukas Papademos euro bölgesinde kalmanın tek çıkış yolu olduğunu vurgularken İtalya'nın yeni hükümet lideri Mario Monti ise dün kabine kurma çabalarına karşın politik direnç ile karşılaştı. İtalya haziran 1997'den beri en yüksek olan yüzde 6.29 getirili 3 milyar euro (4.1 milyar dolar) tahvil sattı.