Advertisement

John Paulson tarafından kurulan Amerikan hedge fonu Paulson & Co, altın fiyatlarının rekor seviyeye çıkmasıyla birlikte portföyündeki SPDR Gold Trust varlıklarını azaltırken Soros Fund Managment LLC bu varlıkları artırdı.

ABD Sermaye Piyasası Kurumu (SEC) verilerine göre Paulson'ın elindeki altın ETF'leri ikinci ve üçüncü çeyrek sonu itibarı ile karşılaştırıldığında 31.5 milyon'dan 20.3 milyona geriledi. Milyarder yatırımcı George Soros tarafından kurulan Soros ise elindeki SPDR hisselerini 42,800'den 48,350'ye yükseltti. Eric Mindich'in sahibi olduğu Eton Park Capital Managment LP elindeki tüm 813,000 SPDR hissesini satarken SAC Capital Advisors LP ve Touradji Capital Managment LP ise satın aldı.

Altın vadelileri 6 eylül tarihindeki yüzde 1,923.70 dolarlık rekorun ardından girdiği düşüş trendinde 30 eylül tarihine dek yüzde 20 değer kaybetti. 30 eylülden bu yana ise yüzde 9.6 yükseliş gösterdi. SPDR fiziki altın alımların olduğu en büyük fon. Bazı yatırımcılar mayıs ayından beri eriyen toplamda 7.8 trilyon dolar değerindeki küresel hisse kayıplarını telafi edebilmek için altın satışına gittiler.

Pension Partners LLC baş yatırım stratejisti Michael A. Gayed konuyla ilgili " Başka pozisyonlarda kayıplar yaşanırken altını paraya çevirmek bazıları için borçtan kurtulma kaynağı oldu." yorumunda bulundu.