Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD ekonomisinin önümüzdeki yıl büyüme kaydedeceğini söyleyerek, merkez bankasının parasal gevşemeye gitme ihtiyacının da azalacağını öngördü.

Olumlu bir seyirde ilerlendiğini belirten Fisher, ABD'nin GSYH'sının dördüncü çeyrekte yüzde 2.5 ila yüzde 3 olarak gerçekleşeceği ve zamanla kademeli olarak iyileşmenin görüleceği tahmininde bulundu.

Fisher'ın açıklamaları, 2 Kasım'da toparlanmanın hızının "sinir bozucu ölçüde yavaş" olacağını öngörmüş olan ve San Francisco Fed'de araştırmacılarla birlikte resesyon ihtimalini yüzde 50 olarak gösteren Fed Başkanı Ben Bernanke'nin yorumlarıyla ters düşüyor. Fed'in bu yıl almış olduğu uzun vadeli faiz oranlarına ve ABD'nin sıfıra yakın seyreden faiz oranını 2013'ün ortalarına kadar tutma kararlarına karşı yaptığı çıkışlarla, Dallas Fed başkanı Fed'in politikalarını sıkça eleştirenlerden biri olarak öne çıkıyor. Fisher, 2008'de de 5 kez daha sıkı para politikası için oy kullanmıştı.

Son perakende satış ve Tüketici Güveni verilerini referans alarak "büyüme yolundayız" diyen Fisher, "daha fazla parasal genişleme öngörmeme konusunda daha rahatım" dedi.

Fisher aynı zamanda yeni bir resesyon ihtimalinin de "göz ardı edilebilir" boyutta olduğunu savunarak, şu an için ani bir enflasyon konusunda endişe duymadığını, yalnızca mevcut politikalar ve istihdama ilişkin kaygılarının bulunduğunu belirtti.