Advertisement

Borç krizinde Yunanistan’da eski başbakan Yorgo Papandreu’nun yerini alan ve geçici işbirliği hükümetinin başbakanlığını üstlenen Lukas Papademos, yeni hükümetin çalışma programının açıklandığı Parlamento’daki konuşmasında, "Yunanistan için tek şans euroda kalmak" dedi.

Başbakan Papademos, "ülkenin eurodaki yerinin tehlikede olduğunu" da sözlerine ekledi. Yunanistan'ın kritik bir dönüm noktasında bulunduğunu ve önünde iki seçenek bulunduğunu ifade eden Papademos, "iki alternatif var. Euro Bölgesi’nin ya dışında kalacağız ya da içinde. Bu ortaklarımız tarafından açıkça belirtilmiştir" dedi.

Papademos, hiç bir Yunanın ülkenin bu mücadelede mağlup olmasını ve eurodan ayrılmasını istemediğini, ancak böyle bir olasılıktan kaçınmak için herkesin birlikte mücadele etmesi gerektiğini savundu.

"Bu durumla tek başıma başa çıkamam” diyen Papademos, ulusun tüm güçlerinin seferber edilmesi gerektiğini, Yunanistan’ın kurtulabileceğini ve bunun da kendi ellerinde olduğunu söyledi.

Yeni hükümetin üstlendiği büyük görevlerinin bulunduğuna dikkat çeken Papademos, ancak, süresinin bunlarla ters orantılı olduğunu söyledi.

Papademos, hükümetin öncelikli görevleri arasında, birinci sırada 6. yardım diliminin en 15 Aralık'a kadar ödenmesi için gerekli tüm faaliyetlerin yapılmasını sayarak, ikinci önceliğin de Troyka ile yeni yardım paketi konusundaki müzakerelerin tamamlanarak imzalanması ve devlet bütçesinin hazırlanması olduğunu belirtti.

Papademos ayrıca hükümetin önümüzdeki dönemde kurumsal reformları, maaşlar, iş yedeğine alınmalar, kapalı mesleklerin açılması, devlet kurumlarının ve memurların yeniden yapılandırılması gibi konuları da aciliyetle ele alacağını söyledi.

Papademos, özelleştirme programının da planlandığı gibi süreceği belirti.