Advertisement

Avrupa hisse senetleri, İtalya'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Mari Monti'nin kabineyi kurma konusunda siyasi partilerin desteğini almada zorlanmasının etkisi ile yeniden düşmeye başladı ve düşüşünü ikinci güne taşıdı.Asya hisse sentleri ve ABD endeks vadelileri de aşağı yönde hareket etti.

Finmeccanica SpA, bu yıl için zarar tahmini yapmasının ardından, 1 milyar euroluk (1.4 milyar dolar) varlık satışı yapacağını kaydetmesi ile birlikte yüzde 12 değer kaybetti.  Kabel Deutschland AG, yıllık satış tahminini aşağı çekmesinin etkisi ile yüzde 2.5 geriledi.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600, yüzde 0.7 düşerek, Londra saati ile 08:40'ta 236.9 puana indi. Endeks, politika yapıcıların Yunanistan'ı iflasın eşiğine getiren borç krizini kontrol altına almakta zorluk çekeceği beklentileri ile, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 18 geriledi.

Danimarka'nın Hellerup kentindeki Saxo Bank A/S'den hisse senedi stratejisti Peter Garnry, "Avrupa'da oldukça fazla risk var" ve "İleriye dönük, daha fazla riske karşı önlemi alınmış pozisyona ihtiyacımız var. Avrupa ve Asya'da, nötr pozisyon almaktayız. Tüketici ve sağlık hisselerine doğru yönlendik" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI ASya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 düşerken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 geriledi.

Avrupa Birliği'nin rekabetten sorumlu eski komiseri Monti'nin, dün Roma'da yürüttüğü görüşmelerde, teknik kabine olarak adlandırdığı hükümetine siyasi partilerin desteğini sağlamada güçlük çektiği görüldü. Siyasi temsilcilerin olmadığı bir hükümet, popüler olmayan yasalar için siyasi partilerden destek almakta zorlanacak. Monti görüşmelerini bugün sonuçlandıracağını açıkladı.