Advertisement

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de Türk bayrağına yönelik çirkin saldırıya ilişkin, ''Şunu buradan Esad yönetimine açık açık ifade etmek istiyorum; Tarih boyunca, yüzlerce yıldır ay yıldızlı Türk bayrağına uzanan her el hiç tereddütsüz biçimde cevabını almıştır, bundan sonra da alacaktır'' dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, Suriye'deki gelişmelere değindi. Son günlerde bu ülkede önemli gelişmelerin yaşandığını dile getiren Erdoğan, Arap Birliğinin 16 Ekimdeki toplantısında, Suriye'deki yönetimden bazı şartların karşılanmasını istediğini, Suriye yönetiminin de bunu kabul ettiğini hatırlattı. ''Ne var ki tıpkı bize yapıldığı gibi Arap Ligine de Esad yönetimi tarafından samimiyetsiz bir tavır sergilendi'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Arap Ligine reformlar konusunda adım atacağız sözünü veren Esad yönetimi adeta operasyonlara, baskılara hız vererek kan akıtmaya devam etti. 12 Kasım'da Kahire toplantısında Arap Ligi, Suriye'nin bu dürüst olmayan, güven vermeyen tavrını değerlendirdi ve aldığı kararları dünya kamuoyuna duyurdu. Arap Ligi, talepler yerine getirilinceye kadar Suriye'nin toplantılara ve çalışmalara katılımını askıya aldı. Suriye'deki sivillerin korunması, şiddetin sona ermesi amacıyla Arap Ligi başta BM olmak üzere ilgili tüm kuruluşlarla ve Suriye muhalefeti ile temas halinde olma kararını da yine bu toplantıda aldı. Arap Liginin Kahire zirvesinde Suriye hükümetine karşı ekonomik ve siyasi tedbirlerin alınması, üye ülkelerin Şam'daki büyükelçilerini çekmesi, Suriye muhalefetinin tanınması da değerlendirildi. Türkiye olarak Arap Ligi'nin aldığı tüm bu kararları zamanlı ve sağduyulu kararlar olarak değerlendirdik ve desteklediğimizi ifade etti.''-Türk bayrağına saldırı-Erdoğan, Suriye yönetiminin Arap Birliğine karşı sergilediği samimiyetsiz tavırdan geri adım atmak, verdiği sözleri tutmak yerine maalesef şiddetin boyutunu ülkesindeki yabancı temsilciliklere yönetmek gibi yeni bir yanlışın içine girdiğini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

''12 Kasım gecesi, Suriye'deki Suudi Arabistan, Katar, Fransa temsilciliklerine saldırılar gerçekleştirildi. Türkiye'nin de Şam, Halep ve Lazkiye'deki temsilcilikleri, bu saldırılarda hedef alındı. Biz öncelikle bu saldırıları şiddetle kınadık. Suriye'deki diplomatik temsilcilerin güvenliğinin derhal sağlanması çağrısında bulunduk. Ankara'daki Suriye Maslahatgüzarı Dışışleri Bakanlığımıza çağrıldı ve Suriye'ye bir nota tevdi edildi. Ayrıca Şam Büyükelçiliğinde görevli personelin bir kısmı ile aile fertlerinden oluşan 60 kişiyi önceki gün itibariyle tahliye ederek, ülkemize ulaşmalarını sağladık. Bizi asıl üzen nokta, Lazkiye'de bazı kendini bilmezler tarafından kameralar önünde, Türkiye bayrağına yönelik olarak yapılan çirkin saldırı girişimi olmuştur. Şunu buradan Esad yönetimine açık açık ifade etmek istiyorum: Tarih boyunca, yüzlerce yıldır ay yıldızlı Türk bayrağına uzanan her el, hiç tereddütsüz biçimde cevabını almıştır, bundan sonra da alacaktır. Ben şuna da çok eminim, ay yıldızlı Türk bayrağı, Türkiye için milletimiz için ne kadar aziz ve kutsalsa, Suriye'nin kardeş halkı için de en az o kadar aziz ve kutsaldır. Bu, şu andaki Suriye yönetimi için bir anlam ifade etmeyebilir. Ama ben inanıyorum ki gerçek manada, Türkiye'yi kardeş bilen, bizim de onları kardeş bildiğimiz Suriye halkı, yönetimle aynı şeyleri paylaşmıyor. Nitekim karşıt gösterilerde bulunan muhalif kesimde ellerinde Türk bayraklarıyla onlar da meydanlarda dolaşıyor. Hata Türk bayrağının anlam ve önemini, barışın, kardeşliğin ve özgürlüğün sembolü olduğunu, yeryüzünde Türkiye kadar iyi bilecek milletlerden birisi hiç şüphesiz yine Suriye halkıdır. Türk bayrağına yönelik çirkin saldırı, ben inanıyorum ki Suriye'deki bir avuç kendini bilmezin, alçağın, kışkırtmalar neticesinde ortaya koyduğu bir eylemdir.''