Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, İtalya'da borçlanma maliyetlerindeki artışın Avrupa'da borç krizinin yayılmakta olduğu endişelerini artırması sonucu, üç günde ilk kez değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.8 düşerek, Jakarta saati ile 13:34'te 969.49 puana indi. Tayvanlı Hon Hai Precision Industry Co., Avrupa'ya ihracat yapan şirketlerin hisselerine gelen satışlara öncülük etti. Çin'in en büyük bankası Industrial & Commercial Bank of China Ltd., IMF'in Çin'e bankaların denetimini genişletmesi çağrısında bulunmasının ardından yüzde 2.3 değer kaybetti.

Finans ve teknoloji hisseleri, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki düşüşe öncülük etti. İtalya'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Mario Monti, dün Roma'daki görüşmelerinde, kabineyi kurma konusunda siyasi direnç ile karşılaştı. İtalya Hazinesi bugün 3 milyar euro (4.1 milyar dolar) tutarındaki beş yıl vadeli tahvil ihalesinde Haziran 1997'den bu yana en yüksek faizle satış yaptı.

Hong Kong'da First Shanghai Securities'ten şef stratejist, "Avrupa'dan kaynaklanan çok fazla belirsizlik var," dedi ve "Yükselen tahvil faizleri, İtalya'nın yeni başbakanı için güçlük yaratacak" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa'da borç krizinin, yükselen enflasyonun politika yapıcıları faiz artırmaya sevk ettiği Brezilya ve Çin gibi gelişen piyasalarda, yavaşlama endişelerine katkıda bulunmasının etkisi ile, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 16 düşerken, gelişmiş piyasaları izleyen MSCI Dünya Endeksi yüzde 6.8'lik bir düşüş gerçekleştirdi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki hisseler, tahmin edilen şirket karlarının 10.4 katı seviyede değerlenirken, aynı oran MSCI Dünya Endeksi için 12 seviyesinde gerçekleşti.

Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi bugün yüzde 1 kaybederken, Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0.9 geriledi. Tayvan'da Taiex Endeksi ise yüzde 0.5 düştü.