Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, hükümetlerin bütçe açıklarını azaltmak için söz verdikleri kemer sıkma tedbirlerini uygulama konusunda güçlükle karşılaşacakları endişelerinin İtalyan ve İspanyol tahvillerinin faizlerini artırması ve bunun da güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talebi güçlendirmesinden dolayı değer kazandı.

ABD tahvillerindeki bu değer artışları, 10 ve 30 yıl vadeli tahvillerin faizlerini aşağı çekti. 10 yıl vadeli İspanyol tahvilinin faizi ile aynı vadedei Alman tahvil faizi arasındaki fark, İspanya'nın 3.2 milyar euroluk (4.3 milyar dolar) tahvil satışının ardından rekor seviyeye yükseldi. ABD HAzine tahvilleri, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin euro üyelerinin birlikten çıkarılmaları ihtimalinden söz etmesi ile birlikte yüksek seviyelerini korudu. Fed bugün, portföyündeki kısa vadeli tahvilleri uzun vadelilerle değiştirme stratejisi dahilinde, 2017 ile 2019 arasında vadesi dolacak 5 milyar dolar tutarında tahvil alımı yapacak.

Londra'da Credit Agricole Corporate & Investment Bank'tan sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Orlando Green, "ABD Hazine tahvilleri Euro Bölgesi'ndeki krizden destek buluyor," dedi ve "ABD'de büyüme konusunda da belirsizlik var. Bu nedenle, ABD Hazine kağıtları, bu düşük faiz seviyelerine karşın destek bulmaya devam etmeli" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli ABD HAzine tahvilinin faizi 6 baz puan düşerek, New York saati ile 06:48'de yüzde 2 seviyesine indi. Kasım 2021'de vadesi dolacak yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı, 17/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 5.31 doalr yükselerek 100 seviyesine çıktı. İki yıl vadeli ABD tahvilinin faizi bir baz puan düşerek yüzde 0.23'e gerilerken, 30 yıl vadeli tahvilin faizi altı baz puanlık düşüşle yüzde 3.05'e indi.

Stoxx Euopre 600 Endeksi yüzde 1.6 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 geriledi.

Dünyanın en büyük tahvil fon yöneticisi Pacific Investment Management Co.'dan Bill Gross, "Fed faizi, ABD ekonomisine destek olmak için birkaç yıl daha düşük tutacak" dedi.