Advertisement

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, euro üyelerinin para birliğinden çıkarılmasının mümkün olması çağrısında bulundu.

Rutte, bugün Londra'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Ülkelerin Euro Bölgesi'nden çıkarılabilmesini istiyoruz" dedi ve bunun ancak son başvurulacak çare olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Rutte, Hollanda'nın, oy haklarının kısıtlanmasını içeren yaptırımlara sahip, Euo Bölgesi'ni izleyecek daha güçlü bir Avrupa komiserini desteklediğini belirtti. Rutte, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisinin, euro ülkelerinin para birliğinden çıkışına izin veren bir tasarıyı onaylamasından bir gün sonra bu açıklamayı yaptı. Merkel'n paritisi bu hareketi ile, AB'nin mevcut mevzuatında izin verilmeyen bir durumu onaylamış oldu.

Rutte, "Ülke borç krizinin ateşini södürmek zorundayız" dedi ve "Bu, İtalya ve Yunanistan'da mali konsolidasyon anlamına geliyor. Aynı zamanda, bu diğer bir yangının çıkmasını engelleyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Rutte, böylelikle, iki ay önce Maliye Bakanı Jan Kees de Jager ile birlikte Financial Times'a yazdığı ortak makaledeki görüşlerini yinelemiş oldu.

Bu makalede, Başbakan ve Maliye Bakanı, "Euro Bölgesi'nin her kim parçası olmak istiyorsa, kurallarına da uymalı ve bu kurallar sistematik bir biçimde gözardı edilemez. Gelecekte, son yaptırım, ülkeleri euroyu terk etemk zorunda bırakmak olabilir. Bu, AB anlaşmalarıdna değişiklik gerektiriyor ve bu nedenle, daha uzun avdeli bir tedbir" şeklinde görüş bildirmişlerdi.