Advertisement

Ziraat Bankası, 2011 yılı 3. çeyrekte 1 milyar 489 milyon lira net kar açıkladı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yazılı açıklamasında bankanın bu yılın 3. çeyrek ve 9 ayına ilişkin sonuçları hakkında bilgi verdi.

Aydın, üçüncü çeyrekte nakdi kredilerde yüzde 3 artış ve menkul kıymetler portföyünde yüzde 5 daralma sonucunda toplam aktiflerinde yüzde 3 küçülme ile dengeli bir bilanço yönetimini tercih ettiklerini, bu şekilde bilanço optimizasyonunu hedeflediklerini ifade etti.

Dokuz aylık dönemde kur etkisi hariç yıllık yüzde 25 kredi büyüme hedefi ile uyumlu olarak toplam nakdi kredi stokunda yüzde 20,1 büyüme kaydettiklerini belirten Aydın, ''Nakdi kredilerdeki büyümemiz sektör ortalamasının altında olmasına karşın ana misyonumuz olan tarım ve tarıma dayalı sanayiye destek vermeye en yüksek kredi büyümesini bu sektörde gerçekleştirerek devam ettik. Bunun özellikle ülkemizde tarım ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesi ve ekonomik büyümeye daha fazla katkı sağlaması yolunda önemli olduğunu düşünüyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

-''Karlılık, özkaynak yönetiminde önemli bir husus''-

Ziraat Bankası'nın ana yönetim stratejisi olan sürdürülebilir karlılık ve verimlilik içinde büyümeyi hedeflediğini dile getiren Aydın, açıklamasında şunları kaydetti:

''Net karımız, Eylül sonu itibariyle 1 milyar 489 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Karlılık, özkaynak yönetiminde önemli bir husustur. Özellikle yüzde 15 seviyelerinde olan sermaye karlılığımızı geliştirmek önümüzdeki önemli gündem maddeleri arasında yer almaktadır. Sürdürülebilir özkaynak büyümesini sağlıklı aktif büyümesinin bir gereği olarak görüyoruz. 2010 sonu itibariyle yüzde 4,3 olan net faiz marjımız, Eylül sonu itibariyle yüzde 3,6 olarak gerçekleşmiştir. Net faiz marjının yanı sıra bankanın karlılığında önemli bir rol oynayan faiz dışı gelir/gider yönetiminde önemli iyileştirmelerin yapılmasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.''

Etkin kaynak maliyeti yönetiminde önemli bir mesafe alındığına ve kaynak çeşitliliğini artırmak yönünde çalışmalara başlandığına dikkati çeken Aydın, kaynak çeşitliliği ve derinliğinin maliyet ve faiz riski yönetiminde oldukça önemli bir etkiye sahip olması nedeniyle önem verdikleri konular arasında yer aldığını belirtti. Bu yönde, farklı alanlarda çalışmalar başlatıldığını bildiren Aydın, ayrıca, bankanın, müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetlerini, tasarrufu da teşvik edecek şekilde zenginleştirmeyi hedeflediğini kaydetti. Aydın, ''bu özellikle, bizim gibi tasarrufun kıt bir kaynak olduğu büyüme ülkelerinde önem arz etmektedir'' görüşünü dile getirdi.

Aydın, bireyselden kurumsal bankacılığa geniş bir müşteri segmentine değer öneren evrensel ve dengeli bir bankacılık anlayışını esas kılmak amacıyla sektörün en iyi uygulamalarının dikkate alındığı, Bankanın vizyon ve misyonu ile uyumlu bir değişim ve dönüşüm projesine başlandığını, ancak bunu da Ziraat Bankası'nın onu ''Ziraat'' yapan değerlerini koruyarak gerçekleştirmeyi hedeflediklerini anlattı.

Altyapı ve organizasyonu, kuvvetler ayrılığı prensibi doğrultusunda müşteri odaklı olarak yeniden düzenlediklerini belirten Aydın, açıklamasında şunları ifade etti:

''İnsanı ön plana alan yönetim anlayışımız ile müşteri odaklılığın yanı sıra çalışanın teşvik edilip ödüllendirildiği bir insan kaynağı yönetimini hedeflemekteyiz. Yaygın şube ağı ve diğer dağıtım kanallarının sağladığı müşteri ilişki yönetim imkanlarını en iyi şekilde kullanarak ülkeye ve Ziraat Bankası'na değer katan bir yönetim anlayışını esas kılma çabası içinde olacağız.''