Advertisement

Amerikalıların Apple'ın yeni iPhone'unu kapışması ve otomobil taleplerinin artmasıyla ABD'de perakende satışlar Ekim ayında beklentinin üzerinde geldi. Perakende satış verileri, dünyanın en büyük ekonomisine 2011'in son çeyreğine umutlu girmesine yardımcı oldu.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre perakende satışlar Eylül'deki yüzde 1.1'lik artışın ardından Ekim'de de yüzde 0.5 büyüdü. Beklenti perakende satışların yüzde 0.3 artacağı yönündeydi. Elektronik alımları, son 2 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Avrupa'daki kredi krizinin deniz aşırı satışları tehdit etmesinden ötürü, ABD ekonomisinin en büyük kısmı olan tüketici harcamalarının büyümeyi sürdürebilmek için artış kaydetmeye devam etmesi gerekiyor. Ancak işsizlik oranlarının yüzde 9'larda seyrettiği ve ücretlerin enflasyon artışının geride kaldığı esnada tatil dönemi sezonunun başlamasıyla, Macy's Inc. ve Kohl's Corp. gibi ABD'nin mağazalar zincirleri de tüketicileri çekmek için indirimler planlıyor.

Perakende satışların 4. çeyrekte güçlü bir başlangıca işaret ettiğini belirten New York'taki TD Securities'in ABD stratejistlerinden Millan Mulraine, "tüketiciler, ekonominin resesyona sürüklenmediğini ve iş gücü piyasanın da ters düşmeyeceğini düşünmeye başladı" dedi.

Ekim ayında yüzde 3.7 artış kaydeden elektronik satışları, Kasım 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti. İnternet ve posta yoluyla çalışan şirketlerin talebi de son 9 ayın en yüksek seviyesinde, yüzde 1.5 yükseldi.