Advertisement

Yükselen doların değerli metal talebini düşürmesiyle altın fiyatları geriledi. Öte yandan milyarder yatırımcı John Paulson elindeki altın varlıklarını 3. çeyrek sonunda yüzde 36 oranında azalttığını açıkladı.

İtalya'nın borçlanma maliyetinin dünkü kağıt satışının ardından 1997'den beri en yüksek seviyeye çıkmasıyla euro dolar karşısında ikinci günde de düştü. ABD Sermaye Piyasası Kurumu (SEC) verilerine göre metal fiyatlarındaki ralliyle Paulson ve Eric Mindich'in altın varlıklarını azalttığı, yatırımcı George Soros ve Paul Touradji'nin ise ellerindeki SPDR hisselerini yükselttiği belirtildi.

Londra'daki VTB Capital'de analist olan Andrey Kryuchenkov "Dolardaki yuükseliş altındaki yukarı yönlü hareketi sınırlayacak. Yine de Avrupa'daki durum bir gecede çözülemeyeceği için ve Atlantik'in her iki yakasındaki aşırı likidite endişeleriyle altın için olumlu senaryo sürüyor" dedi.

Aralık teslim altının onsu Comex'te yüzde 0.4 düştü ve 1,770.90 dolar oldu. Spot altın Londra'da ise yüzde 0.6 düşerek 1,769.88 dolardan işlem gördü.

11. yılında da yükselen metal yatırıcıların hisse senedi ve para birimleri yerine altına yönelmesiyle 6 Eylül'de 1,923.70 dolar olarak rekor kırmıştı.