Advertisement

Fransa'nın CDS'lerinin yükselmesi ve İspanya'da faizlerin artış kaydetmesi, Avrupa'daki borç krizinin kötülediğine ilişkin endişeleri artırdı; New York Borsası düştü ve Standard&Poor's 500 Endeksi'nin ikinci gününde de değer kaybedeceğine işaret etti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 düşüşle 1,242.01 puana gerilerken, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.1 kayıpla 12,061.58 puana düştü.

Raymond James Asset Management'ın yönetici direktörü Virginie Robert, borçlanma maliyetlerinin olması gerektiği seviyede olmadığını, bunun da piyasaya zarar verdiğini söyledi.

Hisse senetleri, Ticaret Bakanlığı'nın perakende satışların Ekim'de yüzde 0.5 arttığını açıklamasının ve New York Fed Genel Ekonomi Endeksi'nin Mayıs'tan bu yana ilk kez artı bir rakama işaret ederek yüzde 0.6 yükselmesinin ardından kayıplarını azalttı.

Hisseler dün İtalya'daki borçlanma maliyetlerindeki sıçramanın, Avrupa'nın borç krizini çözmekte zorlanacağına ilişkin endişeleri artırmasıyla geri adım attı. S&P 500 Endeksi de geçtiğimiz haftanın son 2 gününde kaydetmiş olduğu kazançlara ara verdi.

Hisseler geçtiğimiz hafta İtalya ve Yunanistan'daki yeni hükümetlere ilişkin iyimserlik ve ekonomik verilerin olumlu gelmesiyle primlenmişti.

10 yıllık Fransız tahvillerinin getirisi ile Almanya'nın 10 yıllık tahvillerinin faizi arasındaki fark, bugün euro dönemi rekor seviyelerine çıktı. Aynı durum Belçika ve İspanya için de geçerli oldu.

Bugün Avrupa Birliği istatistik bürosundan yapılan açıklamaya göre, Euro Bölgesi'nde ekonomik büyüme 3. çeyrekte hızlanamadı.