Advertisement

Avrupa Parlamentosu, çıplak açığa satış düzenlemesine ilişkin yasayı bugün genel kurulda yaptığı oylamayla kabul etti. Genel kuruldaki oylamada, 507 ''evet'', 25 '' hayır'' oyu çıktı.

Çıplak açığa satış düzenlemesine getirilen sınırlamayla, yapay spekülasyonların önüne geçilerek, Euro bölgesi borç krizinin derinleşmesine yol açan gelişmelerin önlenmesi hedefleniyor.

Bu arada AB Komisyonu, kredi derecelendirme kuruluşlarının, mali krizleri körükleyen değerlendirmelerine de sınırlama getirmek için düğmeye bastı.

Konu ile ilgili olarak AB Komisyonu'nun mali işlerden sorumlu temsilcisi Michel Barnier'in bugün bir açılma yapması bekleniyor.

AB, Yunanistan'daki mali kriz sırasında derecelendirme kuruluşlarının bu ülkeyle ilgili yaptığı değerlendirmenin, bu ülkenin mali açıdan kurtarılmasını da zorlaştırdığı görüşünde...

Genellikle Hedge fonların kullandığı açığa çıplak satış, güvenin çok düşük seviyelerde olduğu dönemlerde mali piyasalarda yanlış mesajların verilmesine sebep olabilirken, AB, ''spekülasyona çok açık'' yöntemi yasaklayarak piyasalarda kalıcı güven tesis etmeye çalışıyor.

-Teknik arıza-

Standard & Poor's'un teknik bir arızadan dolayı Fransa'nın kredi notunu düşürdüğünü açıklaması ve daha sonra bunu yanlışlıkla yapıldığını belirtip özür dilemesi, bu konuda alınması gereken önlemlerin önemini açıkça ortaya koymuştu.

Hazırlanan tasarı, derecelendirme kuruluşlarının daha fazla ekonomik kriterleri hesaba katmalarını zorunlu kılacak. Kredi derecelendirme yapan S&P, Moodys ve Fitch gibi şirketlerin geçici olarak not düşürmesinin önününü kesmek amacıyla hazırlanan yeni tasarı, ABD'deki bazı derecelendirme şirketlerinin spekülasyona sebep verecek konularda yorum yapmasının da önünü kesmeyi hedefliyor.

AB liderleri daha önce yaptıkları açıklamalarda, kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarının, küresel krizle birlikte ''kırılgan'' olan mali piyasaları daha fazla zor duruma soktuğu ve bu durumun sadece spekülatörlere yaradığı görüşünde...