Advertisement

New York'ta 17 Eylül'den beri Zuccotti Parkı'nda Wall Street'i ve ABD'deki gelir dağılımı eşitsizliğinin protesto eden ve dün gece polis tarafından parktan çıkarılan eylemciler mahkeme kararını bekliyor.

Sabah erken saatlerden itibaren parkın etrafında bekleyen protestocular, New York mahkemesi tarafından parka geri dönüp dönemeyeceklerine yönelik kesin bir kararın çıkmasını bekliyorlar.

New York Mahkemesi Hakimi Michael Stallman yaptığı açıklamada, öğleden sonra konuya ilişkin bir karara varmayı umduğunu belirtti. Protestocuları mahkemede temsil eden ''Ulusal Hukukçular Derneği'' polisin parka yasa dışı girdiğini ve protestocuların eşyalarıyla parka geri dönmesine izin verilmesi gerektiğini savundular.

Bu arada webcast aracılığıyla kendi sitelerinden sürekli yayın yapan protestocular, ''Zuccotti Parkı bizim evimiz, mahkeme kararı çıkar çıkmaz parka geri döneceğiz'' diyorlar.

Zuccotti Parkı civarında göstericilerin bekleyişleri sürerken New York polisi de çevrede sürekli devriye geziyor ve parka kimsenin girmesine izin vermiyorlar.