Advertisement

ABD ham petrol stoklarının yükselmesi ve küresel ekonomik büyümeye sektenin işareti olarak İtalyan tahvil getirisindeki artışın ardından petrol 3 aydan daha yüksek seviyeden geriliyor.

WTI vadelileri 26 temmuz tarihindeki en yüksek seviyeden yüzde 1 geriledi. İtalya'nın, Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'nın yolunda yürüdüğünün bir işareti olarak İtalya 10 yıllık tahvil faizi bir hafta içinde ikinci kez yüzde 7'nin üstünü gördü. Amerikan Petrol Enstitüsü'nün verilerine göre ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yükseliş kaydetti. Bloomberg'in araştırmasına göre ABD Enerji Bakanlığı'nın bugün açıklayacağı verilerde stokalrın 1.2 milyon varil düştüğü görülebilir.

"Biraz yumuşama görüyoruz." diyen CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Sadece önemlih teknik seviye olan 100 dolar sınırının öncesinde petrol biraz kar satışına gidiyor." yorumunda bulundu.

Nymex elektronik işlemlerdeki aralık teslimli ham petrolün varili 95 sent düşüşle 98.42 dolara gerilerken Sidney'de yerel saatle 15.29'da 98.56 dolardan işlem gördü. Petrol fiyatları dün 1.23 dolar artışla 99.37 dolardan işlem görürken bir yıl öncesine göre yüzde 20 artıda seyrediyor.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'nda işlem gören brent petrolün varili yüzde 0.5 ya da 61 sent düşüşle 111.57 dolara geriledi.