Advertisement

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazakistan Parlamentosunu feshederek erken seçime gidilmesini istedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Kazakistan Parlamentosunu feshettiği ve 15 Ocak 2012'de erken seçime gidilmesi için bir kararname imzaladığı bildirildi.

İmzalanan Kararname'ye göre Kazakistan Parlamentosu 15 Kasım 2012 tarihinden itibaren feshedilmiş bulunuyor. Kazakistan Anayasası'na göre, meclisin feshedilmesinden 2 ay sonra halkın sandık başına giderek yeni dönem milletvekillerini belirlemesi gerekiyor.

Buna göre Kazak halkı 15 Ocak 2012'de sandık başına giderek yeni dönem parlamentosunu belirleyecek.

Kazakistan Parlamentosundan 53 milletvekili daha önce aralarında imza toplayarak meclisin feshedilmesini ve bir an önce erken seçime gidilmesini istemişti.

Kazakistan Parlamentosunda milletvekillerinin meclisin feshedilerek yeniden seçime gidilmesi yönündeki talepleri üzerine Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Kazakistan Başbakanı Karim Masimov, Senato Başkanı Kairat Mami ve Parlamento Başkanı Ural Muhammedjanov ile durum değerlendirmesinde bulunmuştu.

Nazarbayev, Kazak halkının en az iki partili bir meclis yapısına ihtiyacı bulunduğunu, yeni meclisin en az iki partili olmasını istediğini de ifade etmişti.