Advertisement

Asya Borsaları, İtalya'nın yeni hükümetinin borçları azaltma görevini yerine getiremeyeceği ve Avrupa'nın borç krizinin yayılmasını önleyemeyeceğine ilişkin endişelerle İtalya'da tahvil faizlerinin tırmanmasının etkisiyle 2. gününde de değer kaybetti.

Avrupa'yı en büyük pazarı olarak gören giyim şirketi Esprit Holdings Ltd. yüzde 4.1 geriled,. Satışlarının yüzde 21'ini Avrupa'dan alan Sony Corp. yüzde 3 düştü. AviChina Industry&Technology Co., milyarder Li Ka-shing'in şirketin hisselerini satın alması üzerine yüzde 10 yükseldi. Olympus Corp. da skandallarla uğraşan şirketin borsadan çıkarılmayabileceği yönündeki haberlerin etkisiyle yüzde 16 değer kazandı ve 1974'ten bu yana gördüğü en büyük 2 günlük kazancı da genişletmiş oldu.

Gün içinde en az 8 kez kayıplarla kazançlar arasında gidip gelen MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 116.26 puana geriledi. Endekste yükselen her hisseye karşılık 3 hisse düştü. Endeks dün de yüzde 0.9 düşüş kaydetmişti.

İtalya'nın reformlar konusunda daha somut adımlar atması gerektiğini söyleyen Platypus Asset Management Ltd.'ın yöneticilerinden Prasad Patkar, somut gelişmeler görününceye kadar piyasaların riskli ve risksiz modda gidip geleceğini belirtti.

Hisse senetleri, İtalya'nın 10 yıllık tahvil faizlerinin yeniden Yunanistan'ın kurtarma paketine başvurduğu esnadaki seviyesi olan yüzde 7'nin üzerine çıkmasıyla düşüşe geçti. İtalya'nın başbakanı Mario Monti, bugün Cumhurbaşkanı Girogio Napolitano ile bakanlar kurulunu sunmak üzere bir araya gelecek.

Japon Nikkei 225 Endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın gecelik borç verme faizini 0 la yüzde 0.1'de bırakmasının ve ekonomik değerlendirmesini düşürmesinin ardından yüzde 0.6 düşüş kaydetti. Avustralya'nın S&P/ASX 200 200 Endeksi yüzde 0.7 gerilerken, Güney Kore Kospi Endeksi de yüzde 0.7 düştü.