Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BoJ), yüzde 0-0,1 aralığındaki gösterge faiz oranını değiştirmedi.

BoJ'nin dokuz üyeli Para Politikası Kurulu iki gün süren toplantıda oybirliğiyle gösterge faiz oranını yüzde 0-yüzde 0,1 aralığında tutmaya karar verdi.

Banka yaptığı açıklamada, euro bölgesindeki borç krizi ile ABD ekonomisinden kaynaklanabilecek olası risklere karşı uyarıda bulunarak, küresel ekonomiye ilişkin kaygılara karşın Japonya ekonomisinin ılımlı bir toparlanmaya devam etmesinin öngörüldüğüne dikkat çekti.

BoJ, deniz aşırı ekonomilerdeki yavaşlamanın etkisi ile bu toparlanmanın hızının yavaşladığına işaret ederek, para birimi yenin aşırı değerlenmesi, deniz aşırı ekonomilerde yavaşlama ve Tayland'da etkili olan sellerin ülke ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini vurguladı.

Gelişmekte olan ülkelerin yüksek enflasyonu kontrol altına almaya çalışırken, yüksek büyüme oranlarını sürdürüp sürdüremeyeceğinin soru işareti yarattığını ifade eden BoJ, Japonya ekonomisinin, denizaşırı bölgelerden kaynaklanan belirsizlikler ile Döviz piyasası ve finansal piyasalardaki dalgalanmalardan nasıl etkileneceğinin dikkatli biçimde izlenmesi gerektiğine de vurgu yaptı.