Advertisement

Özellikle İspanya ve İtalya'da görülen yüksek borçlanma maliyetlerinin Avrupa'nın mali krizi aşmasını zorlaştıracağına yönelik spekülasyonların risk iştahını düşürmesiyle, Asya paraları değer kaybetti. Asya paraları 3 haftanın en düşük seviyesine işaret etti.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, Fransa, Belçika, İspanya ve Avusturya'da hazine tahvillerinin getirisi ile, Almanya'nın hazine kağıtlarının faizi arasındaki farkın rekor seviyelere tırmanmasının ardından 3. gününde de geriledi ve son 2 ayın en uzun süreli düşüş dönemini kaydetti. Asya'daki ihracatların Avrupalı hükümetlerin bütçe kesintileri ve vergi artışlarından olumsuz etkileyeceğine dair endişeyle, Tayvan doları 3 haftanın en düşük seviyesinden işlem görürken, Malezya ringgiti de 1 ayın en düşüğüne geriledi.

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinden ötürü Asya paralarında yıl sonuna kadar düşüş beklediğini ifade eden Credit Agricole CIB'nin kıdemli ekonomistlerinden Dariusz Kowalczyk, risk duyarlılığının kısa vadede baskın olacağını söyledi.

Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.9 kayıpla 1,135.88 seviyesine, Tayvan doları yüzde 0.1 düşüşle 30.228'e, ringgit yüzde 0.3 değer kaybederek 3.1670 seviyesine ve Endonezya rupisi de yüzde 0.5 düşüşle 9,040'a geriledi. Asya Dolar Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 115.69 puana düştü ve 24 Ekim'den bu yana en düşük seviyesine işaret etti.

10 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisinin Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in kurtarma paketlerine başvurduğu zamanki seviyeleri olan yüzde 7'yi aştı ve İspanya ve Belçika da tahvil ihalelerinde beklentinin altında satış gerçekleştirdi.

Küresel fonlar bu ay Kore hisselerinden 976 milyon dolar çekti ve Tayvan varlıklarını 254 milyon dolar azalttı.