Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluş Fitch Ratings'in Avrupa'daki borç krizinin kötüleşmesinin, Amerikan bankaları için ciddi risk oluşturduğu yönündeki açıklamaları gelişen piyasa varlıklarının talebini azalttı; Asya paraları 4 haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi dördüncü gününde de değer kaybederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi, Fransa ve İspanya'daki 12.2 milyar euroluk tahvil ihalesinin öncesinde 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Singapur'da petrol dışı yurtiçi teslimatların Ekim'de yıllık bazda yüzde 16.2 gerilemesi, Avrupa'daki borç krizinin Asya'daki ihracatlara zarar verdiğine yönelik işaretleri de artırdı.

Asya paralarındaki zayıflığın Asya ekonomilerindeki büyüme görünümüne ilişkin endişeleri yansıttığını söyleyen Natixis Asia Ltd.'ın ekonomistlerinden Jackit Wong, "risk duyarlılığının artan yatırımcılar da gelişen piyasalardan uzaklaşıyor" dedi.

Endonezya rupisi, ABD doları karşısında yüzde 0.7 düşüşle 9,063 seviyesine geriledi. Malezya ringgiti yüzde 0.4 kayıpla 3.1643'e, Singapur doları yüzde 0.2 zayıflayarak 1.2966'ya ve Güney Kore wonu da yüzde 0.2 düşüşle 1,138.25 seviyesine geri çekildi. Asya Dolar Endeksi 115.51 puanla 21 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

New York'taki kredi derecelendirme kuruluşu Fitch dün Amerikan bankacılık sektörünün görünümünün, Avrupa'daki borç krizinden ötürü kötüleyebileceğini söyledi. Fitch, ABD'li bankaların Yunanistan, İrlanda, İtalya, Portekiz ve İspanya'daki kötü tahvillerden kaynaklanan risklerinin yönetilebilir olduğunu, ancak krizin daha fazla yayılmasının ciddi risk oluşturabileceğini belirtti.