Advertisement

Avrupa'nın en yüksek kredi notuna sahip ülkelerinin de borçlanma maliyetlerinin artmasının krize ilişkin endişeleri tırmandırmasıyla, Fransa ve İspanya bugün 12.2 milyar euroluk tahvil ihalesi düzenliyor. İki ülke bu şekilde yatırımcıların güvenini ve talebini de test edecek.

10 yıllık Fransız hazine kağıtlarının getirisi ile Almanya'nın 10 yıllık hazine kağıtlarının faizi arasındaki farkın euro dönemi rekor seviyelerine çıkmasının ardından Fransa bugün 8.2 milyar euroluk tahvil ihracı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İspanya ise 10 yıllık hazine kağıtlarının faizinin Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine tırmanmasının 1 gün sonrasında 2022 teslimatlı 4 milyar euroluk tahvil satmayı planlıyor.

Avrupa'da Hollanda'dan Finlandiya'ya ve Avusturya'ya kadar birçok ülkede artan tahvil faizleri, Avrupalı yetkililerin Yunanistan ile başlayan borç krizinin çözülebileceği konusunda yatırımcıları ikna etmekte sıkıntı yaşadığını da gösteriyor. Krizin yayılma ihtimali bölgenin en büyük ikinci ekonomi gücü Fransa'yı tehdit ederken, ABD Başkanı Barack Obama da dün Euro Bölgesi liderlerini bir koruma kalkanı oluşturmaya çağırdı.

Piyasanın bu tahvil ihalelerini, krizin Avrupa'nın çekirdeğindeki piyasalara sıçrayıp sıçramadığını görmek için yakından izleyeceğini belirten Deutsche Bank AG'nin sabit gelir stratejileri müdürü Mohit Kumar, "Euro Bölgesi'nde genel olarak bir güven eksikliği var ve yıl sonu yaklaştığı için, yatırımcılar kaldıraçlardan uzaklaşmaya çalışıyor" dedi.

Fransa 7 milyar euro değerinde Eylül 2013, Temmuz 2015, Şubat 2016 ve Temmuz 2016 vadeli; 1.2 milyar euro değerinde de Temmuz 2016 ve Temmuz 2022 vadeli enflasyona endeksli tahvil satmayı hedefliyor.