Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizi, dünyanın ABD'ye en çok borç veren ülkesi Çin'in, ABD hazine tahvili varlıklarını Eylül ayında Mart 2010'dan bu yana en yüksek oranda artırmasına neden oldu.

ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre Asya'nın en büyük ekonomisi Çin Eylül'de 20.7 milyar dolarlık ABD hazine kağıdı satın alarak, ABD hazine tahvillerindeki uzun vadeli varlıklarını 1.14 trilyon dolara çıkardı. Çin'in toplam tahvil miktarı yüzde 68 düşüşle 4.4 milyar dolara gerilerken, ABD hazine tahvili rezervleri yüzde 1 artışla 1.15 trilyon dolara çıktı ve Ekim 2010'dan bu yana en büyük aylık sıçramaya işaret etti.

ABD hazine tahvilleri pozisyonunu Ağustos'ta en yüksek ölçekte azaltan Çin'in bu hamlesi Avrupalı liderlerin Yunanistan'da başlayan krizi çözme konusunda sıkıntı yaşamasından ve Fed'in borçlanma maliyetlerini düşürmesinden kaynaklandı.

Alımların "tepkisel" olduğunu söyleyen Nomura Holdings Inc.'in faiz stratejileri müdürü George Goncalves, insanların oldukça endişelendiğini, bu sebeple Çin'in de ABD hazine kağıtlarına yönelen ülkelerden biri olduğunu söyledi.

ABD hükümetinin verileri, ABD hazine kağıtlarındaki yabancı yatırımların Eylül'de yüzde 1.9 artışla 4.66 trilyon dolara çıktığını gösteriyor. Yabancıların ABD hazine tahvillerindeki payı yüzde 48.4 arttı.