Advertisement

Dünyanın en büyük kredi türevleri işlemcilerinden JP Morgan Chase&Co. ve Goldman Sachs Group Inc., hissedarlarına, dünya genelinde 5 trilyon dolarlık koruma sattıklarını açıkladı.

Bu iki banka, Yunanistan, İtalya, İrlanda, İtalya ve İspanya tarafından çıkarılan korumalardaki satışlarına ilişkin ise açıklama yapmaktan kaçınıyor.

GIIPS olarak adlandırılmaya başlanan (Yunanistan, İtalya, İrlanda, Portekiz,İspanya) borç krizindeki ülkelere ilişkin endişelerin inandırıcı olmayabileceği ihtimaline rağmen, yatırımcılar ABD bankalarının bu ülkelerdeki risklere maruz kalma oranlarını açıklamıyor. Aralarında Goldman Sachs ve JP MOrgan'ın da bulunduğu finansal kuruluşlar, bu ülkelerin temerrüte düşmesi hâlinde oluşacak kayıplara dair tam bir tablo çizmekten uzak duruyor. Ancak bu kuruluşlar, bazı türevleri hariç tutarak, yalnızca net rakamları veriyor.

"Eğer zorunluluğunuz yoksa, insanlar genellikle bunu açık etmekte bir avantaj görmüyor" diyen ABD'nin SPK'sı SEC'in eski piyasa düzenlemeleri direktörlerinden Richard Lindsey, "diğer yandan eğer kriz yarın Goldman Sachs'a sıçrarsa, o zaman bu rakamları açıklayacaklardır" dedi.

Bu arada New York'taki finansal kuruluşlardan biri olan Jefferies Group Inc., hisselerinin yüzde 20 değer kaybetmesinin ardından, kuruluşun Avrupa'daki tüm kısa ve uzun vadeli pozisyonlarına ilişkin detaylı bilgi vermişti.