Advertisement

Çin Merkez Bankası'nın henüz enflasyon kontrollerini gevşetmeye hazır olmadığını söylemesi ve İspanya ile Fransa'da artan borçlanma maliyetlerinin etkisiyle ABD endeks vadelileri ve emtia düşüşe geçerken, hisse senetleri 4. gününde de değer kaybetti ve son 2 ayın en uzun süreli kayıp dönemine yöneldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.7 düşüş kaydederken, Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri de yüzde 0.6 geriledi. 10 yıllık İspanyol tahvilinin getirisi 35 baz puan artış kaydederek yüzde 6.76 seviyesinden euro dönemi rekor seviyesine işaret etti. 10 yıllık Fransız tahvilinin faizi ile 10 yıllık Alman hazine tahvilinin getirisi arasındaki fark yüzde 2'ye çıktı. Avrupa'nın CDS'i rekor seviyeye tırmanırken, bankaların dolar fonlama maliyeti de 2008'den bu yana en yüksek düzeyine ulaştı.

İsviçre frankı önemli paraların çoğunluğu karşısında zayıfladı. Petrol yüzde 2.1 geriledi.

Rabobank International'in sabit gelir stratejistlerinden Richard McGuire, krizin sistemik nedenlerden kaynaklandığını ve bu sistemik zayıflıklar giderilinceye kadar Alman tahvilleri dışında Avrupa'daki tüm hazine tahvillerinin baskı altında olacağını söyledi.

Bugünkü tahvil ihalelerinde İspanya 10 yıllık tahvillerde yüzde 6.975 faizle 3.56 milyar euroluk borçlanırken, Fransa da 5 yıllık tahvillerde yüzde 2.82 faizle 3.33 milyar euroluk satış gerçekleştirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak Euro tahvili çıkarılmasının ya da Avrupa Merkez Bankası'nın son kredi mercii olarak kırılmasının şu anki krizi çözmeyeceğini söyledi. AMB bugün yeniden İspanyol ve İtalyan tahvili satın aldı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Kasım 2011 Perşembe, 15:13 Misafir olumlu şeyler de olumsuz şeyler de bazen üstüste gelir. bunla tesadüf değil..