Advertisement

ABD'de konut başlangıçları Ekim ayında beklenenden daha az düştü. İnşaat izinleri ise aynı dönemde Mart 2010'dan bu yana en yüsek seviyesine çıktı. Bu veriler, ABD'de konut piyasasının, üçüncü yılında olan ABD ekonomik toparlanmasına daha az sıkıntı yaratacağını işaret ediyor.

Konut başlangıçları Ekim ayında, Eylül ayındaki 630,000 seviyesinden yüzde 0.3 gerileyerek 628,000 seviyesine indi. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, konut başlangıçlarının Ekim ayında 610,000'e düşmesi bekleniyordu. Gelecekteki inşaat faaliyetlerinin öncü göstergesi olan inşaat izinleri ise Ekim ayında yüzde 10.9 arttı.

Mortgage faizleriin rekor düşük seviyelere yaklaşması ve yeni konut stoklarındaki düşüşlerin, D.R. Horton Inc. gibi inşaat şirketlerine faydası dokunabilir. Bunun yanında, işsizlik oranının yüzde 9 gibi yüksek seviyelerde olmasının satışları azaltması ile birlikte, haczedilmiş konutların fiyatları aşağı çekmesi, Fed ve Obama yönetiminin enden konut sektöründe sıçrama için yollar aradığını açıklıyor.

New York'ta TD Securities Inc.'nin piyasa başekonomisti ve Ekim ayında konut başlangıçlarının 625,000 seviyesinde olacağı tahmininde bulunan Eric Green, "Taban seviyelerdeyiz, ancak doğru yönde ılımlı bir yükseliş başlıyor" dedi ve "Konut inşaatlarının büyümeye anlamlı bir katkı yapmaya başlaması 2012 yılının sonlarını bulabilir" değerlendirmesinde bulundu.