Advertisement

İspanya'nın borçlanma faiz oranının rekor düzeydeki yükselişinin Avrupa'daki krizin yayıldığına dair endişeleri tetiklemesiyle petrol beş ayın zirvesinden düşüşe geçti.

İspanya Hazinesi bugün düzenlediği 10 yıl vadeli tahvil ihracında 3,56 milyar euro borçlanırken ihalede ortalama faiz oranı yüzde 6,975'e ulaştı. İhalenin ardından vadeli kontratlar yüzde 2.5 değer kaybetti.

Petrol fiyatları dün ABD Enerji Bakanlığı'nın ülkedeki petrol stoklarının 2. haftada da düştüğünü açıklamasıyla yükselmişti.

Frankfurt'taki Commerzbank'ta emtia araştırma müdürü olan ve Brent petrolün sene sonunda 100 dolara gerileyeceğini öngören Eugen Weinberg, "Gelecek yıl euro bölgesinin resesyona gireceğine dair beklentilerimiz var. Petrolde sadece Avrupa'daki zayıf görünümün fiyatlandığını düşünmüyorum. Bazı jeopolitik endişeler de var" dedi.

Aralık teslim ham petrolün varil fiyatı Nymex elektronik işlemlerde 2.58 dolar düştü ve 100.01 dolar oldu. Erken saatlerde fiyatlar 103.37 dolara çıkarak 31 Mayıs'tan beri en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Geçen sene yüzde 15 değerlenen fiyatlar bu yıl yüzde 11 yüksek seyrediyor.

Ocak teslim Brent tipi petrol ise ICE Futures Europe'ta 2.26 dolar veya yüzde 2 düşerek 109.62 dolardan işlem gördü.

Avrupa'nın gösterge petrol kontratı Batı Teksas petrolüne oranla 8.55 dolar daha yüksekte. Erken saatlerde 2 kontrat arasındaki fark 7.90 dolara kadar inerek 9 Mart'tan beri en düşük seviyeye inmişti.