Advertisement

ABD'de işsizlik başvurularının düşüş kaydetmesi ve konut başlangıçlarının beklentinin üzerinde artmasının, Avrupa'da yükselen faizlerin gölgesinde kalması sonucunda, New York Borsası ikinci gününde de değer kaybetti.

JP Morgan Chase&Co. ve Hewlett-Packard Co., yüzde 1'in üzerinde kayıpla, en büyük şirketler arasındaki düşüşe öncülük etti. Çip ekipmanı üreticisi Applied Materials Inc., analistlerin beklentilerinin altında satış ve kazanç tahmininde bulunmasının ardından yüzde 3.2 geriledi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 1,231.87 puandan işlem gördü. Endeks son 2 günde yüzde 2 değer kaybetti. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.1 kayıpla 11,889.09 puana geri çekildi.

Piyasalarda bir ileri bir geri seyirin olduğunu belirten Greenwood Capital'in yatırım müdürü yardımcısı Walter Todd, "ABD'deki ekonomik veriler ilerleme kaydediyor olabilir, ancak Avrupa'da hâlâ çok fazla belirsizlik var" dedi.

Hisse senetleri, İspanya ve Fransa'da bugün gerçekleştirilen tahvil ihalelerinde borçlanma maliyetlerinin yeniden rekor seviyelere tırmanmasının etkisiyle düştü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ne ortak euro tahvilinin ne de Avrupa Merkez Bankası'nın son kredi mercii olarak kullanılmasının şu anki borç krizini çözmeyeceğini söyledi.