Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin aşılması için Avrupa Merkez Bankası'nın para basma matbaalarını çalıştırmak isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Almanya engeline takıldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de yaptığı açıklamada, para basarak krizden çıkmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, ''Eğer politikacılar Avrupa Merkez Bankasının euronun zayıflığı sorununa çözüm getireceğini düşünüyorlarsa, olmayacak duaya amin diyorlar'' ifadesini kullandı.

Borç krizine sadece siyasi çözüm bulunabileceğini kaydeden Merkel, bütçe açığı veren ülkelerden harcamaları kısmalarını istedi.

Fransa'nın bütçe açığı alarm vermesine rağmen gelecek yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerine dek ciddi kemer sıkma önlemlerine başvurmayı düşünmeyen Sarkozy, ABD ve İngiltere örneklerinde olduğu gibi Avrupa Merkez Bankasının para musluklarını sonuna kadar açmasını talep ediyordu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Kasım 2011 Perşembe, 19:57 Misafir 10 yildir basilan paralar altina yatirim yapildi..bundan sonra para basma olayi olmayacak ise altin karlari realize edilecek ve para borsa ve dolara kayacak..çin dolar ve abd tahvili almaya başladi bile,güvenli yatırıma döndü..ecb para basmayacak ise altınlar bozularak avrupada borçlar ödenecek..altının seyri çok temkinli,hızı yavaşladı bu yüzden.dikkat etmeli..bu seviyelerden altına yatırım çok riskli..avrupa nın borcunun nasıl ödeneceği belli olması gerekli,yoksa altınlar bozulacak son aşamada..yatırım tavsiyesi değildir..
17 Kasım 2011 Perşembe, 19:42 Misafir bas bas paraları sarko'ya, bir daha mı gelicez dünyaya...