Advertisement

Çin emlak sektöründeki kötü durum, knut fiyatlarının bu yılın en kötü performanısını göstermesi ve İspanya'nın tahvil faizinin yükseliyor olmasının borç krizinin majör ekonomileri de etkileyeceği korkusu ile Asya hisseleri düşüşünü dördüncü güne taşıdı.

Konut fiyatlarının 70 şehirden 33'ünde gerilemesinin ardından devlet iştiraki olan China Resources Land Ltd hisseleri yüzdel 6.6 değer kaybetti. Avrupa'nın en büyük bankalarından olan HSBC Holdings Plc hisseleri ise bankacılık hisselerinin düşüşüne öncülük etti. Petrol ve metal fiyatlarının gerilemesi sebebiyle Avustralyalı madencilik şirketi BHP Billiton Ltd, ekonomiye en bağımlı olan şirketlerin hisselerinin düşüşünde başı çekti. Hafıza çipi üreticisi Nanya Technology Corp ise günlük limitinde yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.7 değer kaybıyla 10 ekim tarihinden beri en kötü performansına hazırlanarak Tokyo'da yerel saat ile 13.41'de 114.17 seviyesine geldi. Endekste her 5 hisse düşerken her 3 hisse değer kazandı. Üst üste 3 haftalık düşüşe hazırlanan endeks bu hafta yüzde 2.7 değer kaybetti. 

"Çin'deki emlak sektörünün borcu Çinli otoritelerin kesinlikle üstüne odaklanması gereken bir mesele. Fakat banan  gelen bilgilere göreyse hükümet bu işi kontrol altına alabilir ve borcun büyüklüğüne karşı durabilecek yeterlilikteler." diyen Sidney merkezli Colonial First State Global Asset Management piyasa araştırmaları müdürü Stephen Halmarick, "Avrupa endişesi sürüyor. Küresel piyasalar burada ne olduğu ile ilgili kaygı içindeler." yorumunda bulundu.