Advertisement

Yunanistan "yoksulların ülkesi" olma yolunda

Yunanistan "yoksulların ülkesi" olma yolunda

Borç krizindeki Yunanistan'da ekonomik kriz ülkede yoksullara her geçen gün yenilerini ekliyor

18 Kasım 2011 Cuma, 16:50 Güncelleme: 21 Kasım 2011 Pazartesi, 07:11

Yunanistan'da, gün geçtikçe her yönüyle ortaya çıkan ekonomik kriz halkın günlük yaşamını olumsuz etkilerken, ülkedeki "yeni yoksullar"ın sayısı gittikçe artıyor.

Başkent Atina'da, ıssız parklar ve sokaklardan sonra, en işlek caddelerin köşeleri de evsizler ve yoksullar için bir barınak haline geldi.

Atina'nın merkezindeki Stadiyu caddesinde büyük bankaların ve uluslararası marka mağazalarının önleri ve vitrin araları gece olunca evsizler için güvenli bir mekan oluşturuyor.

Ekonomik krizden etkilenen halkın artık eskisi gibi geceleri dışarıya çıkmaması nedeniyle caddelerin erken boşalmasından istifade eden evsizler, hava kararınca bu yerlerde erkenden birer köşe bulup karton parçaları ve eski gazetelerden oluşan yataklarını seriyor.

Hali vakti biraz daha "iyi" olanlar da, cadde üzerinde bulunan lüks mağazaların önündeki pahalı kaldırım fayanslarının üzerine eski çarşaf ve yorganlarla büyükçe bir yatak yaparak, birkaç kişi birlikte yatıyor.

Yunan Parlamentosuna birkaç yüz metre uzaklıktaki büyük caddelerde geceleri ortaya çıkan bu manzara, geç saatlerde yoldan geçen az sayıda vatandaş tarafından doğal bir olaymış gibi karşılanıyor ve kimsenin ilgisini çekmiyor.

Yunan sivil örgüt kurumu KLİMAKA, resmi verilere göre, çoğu ekonomik krizde işlerini kaybeden 20 bin vatandaşın "yoksulluğun en uç noktasını yaşayarak ömürlerini yollarda geçirdiğini" açıkladı.

KLİMAKA'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Yunanistan'da ekonomik krizin patlak vermesiyle evsizlik sorununun "toplumsal patlama noktasına geldiğine" dikkat çekilirken, bu konuya gereken önemin verilmediği belirtildi.

Bu arada, Yunan basın yayın organlarında çıkan haberlerde, ülkede ekonomik krizin yarattığı "yeni yoksullar"ın sayısının gittikçe arttığı belirtilirken, evsizlerin oranının da "şok edici" boyutlara ulaştığı bildirildi.

Krizden etkilenen çok sayıda vatandaşın, "kelimenin tam anlamıyla yollarda yaşamaya başladığı" ifade edilen haberlerde, "Yunanların profilinin dramatik bir şekilde değiştiği" kaydedildi.

Diğer yandan, Yunanistan Tüketiciler Derneği ELKEKA, ülkedeki ekonomik durgunluğa ve işsizliğe rağmen, Ekim ayında orta halli bir ailenin temel ihtiyaçlarının toplam tutarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında arttığını açıkladı.

ELKEKA'nın açıklamasında, en büyük artış yüzde 8 ile konut fiyatlarında görüldüğü, alkollü içki ve sigarada yüzde 6, ulaşım giderlerinde de yüzde 5 oranında yükseliş olduğu belirtildi.BU HABERE YORUM YAZ
 
20 Kasım 2011 Pazar, 07:47 Misafir 10 milyon insan,nasıl bu kadar borç yapar anlayamıyoruz.350 milyar euro borç,çok para.istanbul'un bu kadar borcu olsaydı ne olurdu?
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.715 0,57
USD/TRY 5,2814 0,04
EUR/TRY 5,9676 -0,13
EUR/USD 1,1301 0,07
FAİZ 18,60 0,38
ALTIN/ONS 1.322,49 0,76
BRENT 66,25 2,60
© haberturk.com
Yukarı