Advertisement

Suriye'nin başkenti Şam'da, ülkedeki son gelişmeler ve Arap Birliği ile yaşanan protokol meselesiyle ilgili düzenlediği basın toplantısında, Arap Birliği'nin kendilerine üç sayfalık bir rapor sunduğunu ve protokolün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyduklarını belirten Velid Muallim, protokolün Arap Birliği'nin Suriye'ye bir dayatması olduğunu ve içinde kabul edemeyecekleri maddeler bulunduğunu söyledi.

Konuyla ilgili tekrar bir çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Muallim, Arap Birliği'ne tekrar bir mektup göndereceklerini dile getirerek, protokolün tek taraflı olduğunu belirtti.

Muallim, "Arap Birliği'nin kendilerine tanıdığı sürenin önemli olmadığını, asıl önemli olanın sorunun çözümü olduğunu" vurguladı. Dışişleri Bakanı Muallim, ülkedeki şiddet eylemlerinin ise bir iç savaş olmadığını ifade etti.

Suriye halkının kesinlikle bir yabancı müdahale istemediğini ve tüm dünyanın "uçuşa yasak bölge" ilan edilen Libya'da neler olduğunu gördüğünü aktaran Muallim, tek çözümün ulusal diyalog olduğunu, diyaloğun Şam'da olması gerektiğini ve katılmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunun söyledi.

Muallim, bügün, Baas Partisi binasına saldırı yapıldığı yönündeki haberleri yalanladı.