Advertisement

Japonya'da ihracat son üç ay da ilk kez düştü ve bu durum, yendeki değer artışının ve Avrupa'daki kargaşanın, ülkenin Mart ayındaki felaketten sonra toparlanmasını yavaşlattığını işaret ediyor.

İhracat Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.7 düştü. Bu rakam, Bloomberg News'un anketine katılan 29 ekonomistin tahminlerinin tümünden de kötüydü.

Japonya'nın en büyük piyasası olan Çin'e ihracatı yüzde 7.7 ile Mayıs ayından bu yana en hızlı düşüşünü gösterdi. Denizaşırı talepteki yavaşlama, Toshiba Corp. ve Nippon Yusen K.K. gibi şirketlerin, yendeki yükselişi durdurmak için, hükümete geçen ayki Döviz müdahalesini devam ettirme çağrısında bulunmasına neden oldu.

Bank of America Merrill Lynch'in Tokyo ofisinden başekonomist Masayuki Kichikawa, "Euro Bölgesi ülkelerinden gelen talepteki keskin düşüş, Asya'nın ihracatını düşürüyor ve bu da Japonya'nın ihracatında düşüş anlamına geliyor" dedi ve "İhracat yıl sonuna kadar ve bir ihtimal Ocak ya da Şubat ayına kadar zayıflayabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ihracatın Ekim ayında yüzde 0.3 düşmesi bekleniyordu.