Advertisement

Asya'daki küresel büyümenin yavaşlamasının ve ABD ile Avrupa'nın borç krizi ile boğuşmasının ortasından yatırımcıların akaryakıt talebinin düşeceğine dair spekülasyona kapılmaları ile petrol New York'ta yedi günün düşüğünden işlem görüyor.

Petrol vadelileri 16 kasım tarihinde 5 ayın yükseğine tırmandıktan sonra yüzde 5'lik kaybın ardından pek fazla değişim göstermedi. Dünyanın en büyük üçüncü petrol tüketicisi Japonya'nın ihracatı üç ayda ilk kez gerilerken Singapur ise önümüzdeki yıl ekonomik büyümede yavaşlama beklediğini açıkladı. ABD komitesi federal bütçe kesintisi üzerinde bugün anlaşma sağlanamayabileceğini açıkalrken İspanya ise seçimlerde kan tazeledi. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naimi, petrol piyasasının dengeye kavuştuğunu söyledi.

 NYMEX elektronik işlemlerdeki ocak teslimli petrolün varili Singapur'da yerel saat ile 11.05'te 8 sent artışla 97.75 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu yıl yüzde 20 artış gösterdi.Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki ocak teslimli brent petrolün varili 9 sent artışla 107.65 dolar oldu.