Advertisement

AVRUPA'DAN AMERİKA'YA

Haftasonu yapılan seçimlerde iktidardaki Başbakan Zapatero Sosyalist Parti, hükmetme yetkisini Muhafazakarlar'a devretti. Krizin Avrupa'daki doğal sonuçları olarak yansıyan politik tablo bir ülkede daha yönetimi değiştirdi.

Avrupa kaynaklı bir diğer haber ise geçici hükümetin ardından iktidara
geleceğini düşünen ana muhalefet lideri Samaras'a tepki olarak IMF'den gelen haber oldu. Yunanistan'da liderlerin yazılı beyanları gelmeden 8 milyar
Euro'luk kredi diliminin serbest bırakılmayacağı açıklandı. Euro / Dolar haber akışının etkisiyle 1.3515'te. Cuma günü İspanya, Portekiz, İtalya Borsaları Avrupa Merkez Bankası'nın bono alımlarına olumlu tepki vererek artıda kapanmışlar ancak kıtanın genelini kapsayan Eurostoxx 600 Endeksi %
0.77 gerilemişti.

Cuma gününü sakin geçiren ABD cephesinde Süper Komite kararları izleniyor. 6 Demokrat ve 6 Cumhuriyetçi'den oluşan komitenin amacı harcamalarda kısıntılarda uzlaşıp bütçe açığını azaltacak tedbirlere imza atmaları bekleniyordu. Diğer yandan bu umuda sahip olmayan piyasa oyuncusu sayısı da hayli fazla. 23 Kasım'a kadar komite uzlaşı sağlayamazsa görüşmeler tıkanacak ve 2013 yılı Ocak ayı itibariyle 1.2 trilyon Dolar'lık otomatik tedbirler devreye girecek. Daha önce AAA olan notu S&P tarafından bir kademe indirilen ABD'nin bu kez notuna bir indirim gelmeyeceği rating kuruluşları tarafından açıklandı ancak görünümün negatife çevrilip çevrilmeyeceği henüz bilinmiyor. S&P 500 Endeksi vadeli işlemlerde % 0.77 gerilerken Dolar Endeksi yatay ve 78'in hemen üzerinde.

ASYA'DA EKONOMİK GELİŞMELER İZLENİYOR, EMTİA TAKİPTE

Beklenmedik şekilde ihracatı gerileyen Japonya izlenirken bölgede birçok ülkenin büyüme rakamlarının tepe yaptığı ve açıklanan 3. Çeyrek verileri
sonrasında aşağı yönlü seyir izleyecekleri beklentisi bölgede hakim durumda.

Singapur'un ekonomik büyüme bellentisini aşağı yönde revize etmesi ve hatta bu tahminin içinde Avrupa'da bir reseyon olmayacağı varsayımı da olması bunun en son kanıtı. 10 Asya para biriminden oluşan ADXY Endeksi % 0.15
düşüş sergilerken Japon Yeni 76.81 ile hayli kuvvetli seyretmeye devam
ediyor. Avrupa'daki gelişmelerin en büyük risk olduğunu tanımlayan Çin
Başbakan Yardımcısı, Çin'in buna uygun politikalar izlemesi gerektiğini ve global yavaşlamanın uzun yıllar süreceğini açıkladı. Olası bir parasal genişleme sinyali olarak alınan bu açıklamalar sonrasında MSCI Asya Endeksi % 1 düşerken, Çin Şanghay Endeksi % 0.55 düşüşte. Doğal afetler sebebiyle büyüme beklentilerini düşüren Tayland'da borsa endeksi % 0.33 aşağıda.

Spot altın kararsız bir seyir izlerken son gelinen seviye ons başına 1.720 Dolar. Gümüş ve diğer değerli metallerde de sınırlı geri çekilmeler yaşanıyor. Tarım emtiasında da gerileme yaşanırken mısır, soya, buğday düşüyor ancak hareketler hayli sınırlı. Metallerde de global yavaşlama beklentisi ile geri çekilmeler not ediliyor. Bakırda düşüş % 1.13 düzeyinde.

Son açıklanan takas verilerine göre de 18 emtiadan oluşan bir sepetten hedge fon çıkışı son 7 haftanın en serti oldu. Bu sepetin önemli üyelerinden olan ABD tipi ham petrol % 0.51 düşüşlte 97.17 Dolar'dan işlem görürken Brent petrol 107.45'te.

İÇERİDE HACİMSİZ İŞTAHSIZLIK

İhale günleri haricinde hacim gerileyen bono piyasasında faiz gösterge kıymette iki hanede kalmaya devam ediyor. Cuma günü % 10.49 bileşikten kapanan faizde yeni hafta Merkez Bankası fonlaması izlenecek. Diğer bir önemli cephe TL ise gün içinde hacimsiz oynak hareketler sergiliyor. Güne yatay başlayan Döviz cephesinde 1.8289'daki Dolar / TL, 2.15'in hemen üzerinde kalan Sepet Kur ve 2.4721 Euro / TL izleniyor. Sanayi şirketleri öncülüğünde satılan İMKB 100 Endeksi ise günü % 1.12 düşüşlte 54.473'ten tamamlamıştı. Daha önce test edilen 54 binli seviyeler destek olarak izlenirken 50 günlük ortalamanın geçtiği seviye olan 57.184 ise direnç olarak yatırımcıların radarında. Bugün izlenecek veri akışı şu şekilde :

- TCMB Eylül özel sektör toplam borç verilerini açıklayacak 10:00 Önceki: 151.8 milyar dolar

- Euro Bölgesi'nde Eylül ayı cari işlemler dengesi açıklanacak 11:00 Önceki: -5.0 milyar Euro

- ABD'de Ekim ayı Chicago FED ulusal aktivite endeksi açıklanacak 15:30 Önceki: -0.22

- ABD'de Ekim ayı ikinci el konut satışları açıklanacak 17:00 Önceki: -3.0% (4.910.000)

- Hazine Ekim ayı toplam borç stokuna ilişkin verileri açıklayacak 17:00


Twitter.com/Gokhan_Sen

Gökhan ŞEN (bloomberght.com)

Bloomberg HT Araştırma Bölümü