Advertisement

ABD'deki yasa koyucuların bütçeyi azaltma konusunda başarısız olacağına ve Asya'da ekonomik büyümenin yavaşladığına dair endişeler, Asya Borsaları 4. gününde de değer kaybetti ve son 4 ayın en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti.

Genting Singapore Plc ve City Developments Ltd., Singapur Ticaret Bakanlığı'nın ekonomik büyümenin önümüzdeki sene yavaşlayacağını söylemesinin ardından yüzde 1.4 düşüşle, Strait Times Endeksi'ndeki düşüşe öncülük etti. Endüstri robotları üreticisi Fanuc Corp., Japonya'da ihracatların 3 aydan bu yana ilk kez düşüş kaydetmesi üzerine yüzde 1.6 değer kaybetti. Dünyanın en büyük 3. bellek çipi üreticisi Elpida Memory Inc., sanayi raporlarının Japonya'daki çip ekipmanı siparişlerinin yıllık bazda yüzde 33 azaldığına işaret etmesi üzerine yüzde 6.7 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 düşüşle 113.13 puana geriledi. Endekste yükselen her hisseye karşılık 2 hisse düştü. Strait Times Endeksi yüzde 0.5 kayıpla bu ayın en düşük kapanışına yöneldi. Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 1.8 ve Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.3 düşüş kaydetti.

Çıkmazın devam edeceğini ve insanların siyasi olarak ABD'nin istikrarına odaklanacağını söyleyen Pengana Capital Ltd.'ın yöneticilerinden Tim Schroeders, bir süreliğine piyasa oyuncularının beklemede kalarak, net bir görüntü elde etmeye çalışacaklarını belirtti.

ABD Kongresi'ndeki bütçe azaltmayla görevli olan süper komitenin, bugün ülkenin bütçe harcamalarında 1.2 trilyonluk kesintiyi öngören planda anlaşamadıklarının açıklamaları bekleniyor.