Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Kongre komitesinin bütçe açığını azaltma konusunda anlaşma sağlayamadığına ilişkin endişeler güvenli varlık arayışını artırdı; yen ve dolar önemli para birimlerinin karşısında yükseldi.

Avustralya doları, ABD endeks vadelilerinin S&P 500 Endeksi'nin düşeceğine işaret etmesiyle yüksek getirili varlıkların talebi düştü ve Avustralya doları 6. gününde de yen karşısında değer kaybetti. İspanya'da muhalefet partisinin genel seçimleri kazanmasınınardından euro, yen karşısında geçtiğimiz hafta kaydetmiş olduğu sert düşüşündeki değerine tutundu. Malezya ringgiti, ülkenin en büyük ikinci ihracat piyasasının ekonomik yavaşlama öngörmesi üzerine düştü.

"ABD'de anlaşma sağlanamadıysa, bu durum risk duyarlılığını artıracaktır" diyen Commonwealth Bank of Australia'nın Döviz stratejistlerinden Joseph Capurso, bu durumun dolar ve yeni destekleyeceğini söyledi.

Yen, euro karşısında 104'den 103.89'a yükseldi. Yen, geçtiğimiz hafta euroya karşı yüzde 2 değerlenmişti. Japon yeni, dolar karşısında da yüzde 0.2 kazançla 76.79 seviyesinden işlem gördü. Euro, dolar karşısında 1.3525'ten 1.3529'a yükseldi. Yen, Avustralya doları karşısında yüzde 0.5 kazançla 76.61 seviyesine çıktı.

Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.8 düşüş kaydederken, MSCI Asya Pasifik endeksi de yüzde 1.1 geriledi.