Advertisement

Amerikan yasakoyucuların bütçe açığını azaltma konusunda anlaşma sağlayamadığına yönelik spekülasyonun yatırımcıları yüksek getirili gelişen piyasa varlıklarından uzaklaştırmasıyla, Asya paraları değer kaybetti.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, ABD Kongresi Süper Komitesi'nin 23 Kasım'a kadar vergi ve harcama konularında anlaşma sağlamasının zor olacağının sinyalini vermesiyle 6. gününde de geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Singapur'un önümüzdeki yıl için ekonomide yavaşlama öngörmesinin ardından 5. gününde de düştü. Deutsche Bank AG CEO'sı Josef Ackermann dün Avrupa'nın borç krizini kontrol altına almak için bir koruma kalkanına ihtiyacı olduğunu söyledi.

ABD'de bütçe açığı panelinde anlaşma sağlanamamasının risk duyarlılığına zarar vereceğini belirten SJS Markets Ltd.'ın kıdemli stratejistlerinden Rees Kam, bunun Asya paralarının değer kaybetmesinin en büyük sebebi olduğunu söyledi. Kam, piyasa oyuncularının Euro Bölgesi'ndeki durumdan da hâlâ endişe duyduğunu aktardu.

Endonezya rupisi, ABD doları karşısında yüzde 0.6 düşüşle 9,075 seviyesine geriledi. Malezya ringgiti yüzde 0.3 düşüşle 3.1705'ten ve Tayland bahtı da yüzde 0.2 kayıpla 31.04'ten işlem gördü.

Beşinci gününde de değer kaybeden rupi, 2 aydan uzun süredir en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti. Endonezya Merkez Bankası Başkanı Hartadi Sarwono, Ekim ayında politika yapıcıların, volatiliteyi azaltmak için gerektiğinde dolar satabileceğini söylemişti.