Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD'de kanun yapıcılarının bütçe kısıntıları konusunda anlaşmaya varamamaları ve bunun da ABD'nin kredi notunun tekrar düşürülebileceği endişelerini artırması sonrası düşüşünü üçüncü güne taşıdı. ABD endeks vadelileri ve Asya hisseleri de düştü.

Madencilik ve enerji şirketlerinin hisse senetleri, Asya'da büyümenin yavaşlamakta olduğunu işaret eden veriler sonrası metal ve petrol fiyatlarındaki düşüşlerin etkisi ile değer kaybetti. Perakendeci Carrefour SA, büyük hissedarların Başkan ve CEO'yu değiştirmeyi düşündükleri yolundaki haberlere bağlı olarak yüzde 1.3 geriledi. UBS AG'nin hisse senetleri yüzde 1.1 değer kaybetti

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 1.7 düşerek, Londra saati ile 08:36'da 228.21 puana indi ve geçen haftaki düşüşünü genişletti. Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 1.4 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 geriledi.

London Capital Spreads traderı Jonathan Sudaria, "ABD'de iki parti temsilcileri tarafından oluşturulan süper komitenin 1.2 trilyon dolarlık bütçe kısıntısı konusunda anlaşmaya varamaması, belirsiz havaya katkıda bulunuyor" dedi ve "ABD'nin not indirimi için gösterilen sebep, hiçbir sonucun alınamadığı siyasi iktidarsızlık ve artan borç yüküydü. Bu nedenle, ABD'nin notunun düşürülmesini beklemek çok mantıklı" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de Demokrat Parti'den bir etkili, bütçe ksııntılarını görüşen süer komitenin bugün muhtemelen başarılı olamadığını açıklayacağını kaydetti.