Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in başbakanı Wen Jiabao'nun, ABD Başkanı Barack Obama'ya, ülkesinin döviz kuru reformlarını ilerleteceğini söylemesinin ardından, yuan, dolar karşısında 2 gündür süren düşüşünü sonlandırdı.

China Central Television'un, Wen'in 19 Kasım'da Obama'ya, politika yapıcıların Döviz kurunda, aktif, kademeli ve kontrollü bir şekilde daha fazla esnekliğe izin vermek için harekete geçeceğini söylediğini aktardı. Asya paraları, ABD'li yasa koyucuların, bütçe açığını azaltma planlarında anlaşamamasının, ABD ekonomisini yavaşlatacağına ve gelişen piyasa varlıklarının talebini düşüreceğine dair endişelerin etkisiyle 6. gününde de değer kaybetti.

Yuanın hâlâ daha kademeli değerlenmesini sürdürdüğünü belirten SJS Markets Ltd.'ın kıdemli stratejistlerinden Rees Kam, ABD'nin bütçe açığının azaltılmasında anlaşma sağlayamamasını, risk duyarlılığına zarar vereceğini söyledi.

Yuan, dolar karşısında yüzde 0.03 değerlenmeyle 6.3538 seviyesine yükseldi. Yuan, 14 Kasım'da 6.3354 seviyesinden 17 yılın en yüksek düzeyini test etmişti. Hong Kong'taki offshore piyasasında da yuan yüzde 0.2 kazançla 6.3555'e yükseldi.

Çin Merkez Bankası, yuanın günlük referans oranını yüzde 0.04 artırarak 6.3522'ye çıkardı. 12 aylık teslimatsız vadeliler yüzde 0.02 düşüşle 6.3340'a geriledi.

Yuanın, Wen'in açıklamalarının hemen yükselmemiş olmasının sebeplerinden birisi ise Çin Başbakanı'nın, açıklamaları ekonomi politikası yönetiminin üzerinde anlaştığı metinden okuması oldu.