Advertisement

Gelişen piyasa hisse sentleri, ABD'de bütçe kısıntılarına yönelik görüşmelerin tıkanma noktasına gelmesi ve Avrupa borç krizinin küresel büyümeye tehdit oluşturacağı endişeleri ile düşüşünü beşinci güne taşıdı ve Ağustos ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini yaşıyor.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.2 düşerek, Mumbai saati ile 12:25'te 922.98 puana indi ve 21 Ekim'den bu yana en düşük kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Endekste yükselen bir hisse akrşılığı beşin üzerinde hisse değer kaybetti. Tayvan'da Taiex Endeksi yüzde 2.6 ve Hindistan'da Sensex Endeksi yüzde 1.1 düştü. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, gayrımenkul geliştirme şirketlerinin öncülüğünde yüzde 2.26 geriledi.

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Qishan, Xinhua haber ajansına yaptığı değerlendirmede, finansal kriz tarafından tetiklenen küresel ekonomik resesyonun uzun süre devam edeceğini kaydetti. Bugün açıklanan veriler, Tayland'da ekonominin üçüncü çeyrekte beklenenden daha yavaş büyüdüğünü, Japonya'da ihracatın son üç ayda ilk düşüşünü gerçekleştirdiğini gösterirken, Singapur, büyümenin bu yıl muhtemelen yüzde 5'ten yavaşlayacağını açıkladı.

Mumbai'de Religare Asset Management Co.'dan yatırım müdürü Mohit Mirchandani, "Büyüme her yerde yavaşlıyor ve piyasa değerlemeleri buna göre kendiniz düzeltme durumunda olacak" dedi ve "Riskten kaçınma işlemleri henüz başlamadı. Ancak bu gerçekleşirse, gelişen piyasalar bundan etkilenecek" değerlendirmesinde bulundu.