Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, borçlanma faizlerinde son dönemdeki yükselişin, Fransa'nın kredi notunu olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Moody's'in üst düzey kredi değerlendirme yetkilisi Alexander Kockerbeck yaptığı açıklamada, ''Uzun dönemde borçlanma maliyetlerindeki artışın sürmesinin, kötüleşen büyüme görünümünde Fransız hükümetinin yüz yüze olduğu mali güçlükleri artırabileceğini, bunun da kredi notunu olumsuz etkileyeceğini'' belirtti.

Kredi notunun olumsuz olmasının, Fransa'nın halen ''Aaa'' olan kredi notunun düşebileceği anlamına geldiğini belirten Moody's, 2012'de yüzde 1 büyümenin beklendiği ülkede, borçlanma faizlerinin artmasının, borçların azaltılması hedefine ulaşmayı daha da zorlaştıracağına dikkat çekti.

Hükümetin borçları azaltma hedefine rağmen, zayıf büyüme görünümü ve Avrupa'daki borç krizi gibi bazı önemli risk unsurlarının Fransa'nın kontrolü dışında olduğu vurgulandı.

Avrupa'daki önlemlerin banka karlarını ve ekonomiyi finanse etme kapasitesini etkileyebileceği de ifade edildi.-Avrupa Borsaları

Bu arada Moody's'in açıklamasından sonra Avrupa borsalarındaki kayıplar arttı.

Londra Borsasında FTSE-100 Endeksi yüzde 1,85 değer kaybederek 5.263,84 puan, Frankfurt Borsası'nda Dax Endeksi yüzde 2,59 azalarak 5.649,81 puan ve Paris Borsasında CAC 40 Endeksi yüzde 2,36 düşerek 2.926,17 puan oldu.

Avrupa'da ayrıca İtalya'da Milano Borsası yüzde 2,86, İspanya'da Madrid Borsasında IBEX 35 Endeksi yüzde 1,99, Hollanda'da Amsterdam Borsasında AEX Endeksi yüzde 2,08, İsveç Borsasında OMX 30 Endeksi yüzde 2 ve İsviçre'de Zürih Borsası yüzde 1,94 geriledi.

Borsalardaki düşüşte ABD'de federal bütçe açığını 1,2 trilyon dolar azaltmak için yapılan görüşmelerin ''çökmenin eşiğine'' gelmesi de etkili oluyor.