Advertisement

Rekabet Kurumu Başkanı Nurettin Kaldırımcı, 12 banka hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin, ''Kredi kartı faizlerine ilişkin bize talepler, şikayetler geldi. Biz başka konularda, başka başlıklar altında da bir kısım talepleri de dikkate alarak, ön araştırma kapsamında yaptığımız çalışmayı soruşturmaya dönüştürmüş olduk'' dedi.

Kaldırımcı, Rekabet Kurumu ile İslam Ticareti Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen ''İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin rekabet hukuku ve politikası alanındaki ihtiyaçların belirlenmesi'' konulu konferans sırasında soruşturmayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Soruşturmanın 1 yıl içinde sonuçlanabileceğini, ya da daha da uzayabileceğini ifade eden Kaldırımcı, bunun tarafların talebine ve sürecin gerektirdiği çalışmaların zamanında yapılıp yapılmadığına bağlı olduğunu söyledi.

Kaldırımcı, şöyle devam etti.

''Kredi kartı faizlerine ilişkin bize talepler, şikayetler geldi. Biz başka konularda, başka başlıklar altında da bir kısım talepleri de dikkate alarak, ön araştırma kapsamında yaptığımız çalışmayı soruşturmaya dönüştürmüş olduk. Bankacılık bünyesinde yapılan çalışmalar... Çeşitli alt pazarlar itibariyle, belirlenen faizler konusunda işbirliği yapılıp yapılmadığı, ilgili sektörde sürecin nasıl işlediğine dair sonuçta ön araştırma ve soruşturmadan bahsediyoruz.''