Advertisement

Bloomberg'in araştırmasına katılan 12 bin analistin tahminlerine göre, Stoxx Europe 600 Endeksi'nde yer alan şirketlerin kazançları, bu yılki yüzde 11'lik yükselişin ardından, 2012'de de yüzde 10.5 artacak. Şirket kazançlarına Porsche SE gibi otomobil üreticileri ve Burberry Group Plc gibi perakendeci şirketlerin öncülük etmesi bekleniyor. Endeksin 4 yıllık gelir büyümesi yüzde 10'u aşmaya yönelerek, 1998'den bu yana en uzun süreli yükselişine işaret etti.

Ekonomistler, boğaların Euro Bölgesi ekonomisindeki büyüme oranlarının normal hızının üçte birine gerilemiş olmasına rağmen, Avrupa'daki şirketlerin kazançlarını ABD'dekileri yüzde 10.1 oranında geçmiş olması sebebiyle, Avrupa Borsalarında Aralık'tan bu yana görülen yüzde 16'lık düşüşün ardından tepki alımına gittiğini söylüyor. Piyasanın düşeceğine inananlar ise, Avrupa'daki borçlanma maliyetlerinin rekor seviyelere tırmanmasından ötürü kazançlara güvenmiyor.

Avrupa'daki şirketlerin 2008'de olduklarından çok daha sağlıklı bir pozisyonda olduğunu belirten Invesco Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Luke Stellini, "tartışma, Avrupa'nın kuzeyindeki resesyonun nasıl yayılabileceği çerçevesinde dönüyor. Ancak, hisse değerlemelerinin bu senaryoları fiyatlamış olduğunu düşünüyorum" dedi.

Analistler, uluslararası talebin, maden, perakende ve inşaat sektöründeki net gelirleri önümüzdeki yıl yüzde 10 artırmasını bekliyor. Royal Bank of Scotland Group Plc'nin verilerine göre, Stoxx 600'deki satışların yüzde 54'ü Avrupa dışından geliyor. Veriler, Stoxx Bankalar Endeksi'ndeki kazançların da 2012'de yüzde 23 yükselebileceğini gösteriyor.