Advertisement

ABD-Çin Ortak Ticaret ve Sanayi Komisyonu toplantısı için Çin'in güneybatısındaki Chengdu kentinde bulunan ABD Ticaret Bakanı John Bryson gazetecilere yaptığı açıklamada, Çinli yetkililerin 5 yılda stratejik sektörlere 1,7 trilyon dolar tutarında yatırım yapacağını ifade ettiklerini söyledi.

Çin Başbakan Yardımcısı Wang Qişan'ın, ABD ve diğer şirketlerin, bu sektörlerin büyümesine katkıda bulunacak Çinli şirketler gibi aynı fırsatlardan yararlanacağını dile getirdiğini belirten Bryson, 1,7 trilyon dolarlık yatırımın temiz enerji ve temiz enerji teknolojisine odaklanacağını açıkladı.

Bryson, ''Çin'in stratejik gelişmekte olan endüstrileri konusunda çok iyi diyaloğa sahibiz ve Çin'in, Amerikalı şirketlere bu endüstrilerde adil ve eşit fırsat sağlama taahhüdünden memnunuz'' diye konuştu.

Pekin yönetiminin, alternatif enerji, bioteknoloji, yeni nesil enformasyon teknolojisi, yüksek kalitede ekipman imalatı, gelişmiş materyal, alternatif enerjili araçlar ile enerji tasarruflu ve çevre dostu teknoloji gibi sektörlere yatırım yapacağı belirtiliyor.