Advertisement

Japonya, Mart ayında yaşanan depremden sonra ilk kez dünyaca ünlü bir yatırımcıyı konuk etti. ABD'li ünlü milyarder Warren Buffett, 2008'de satın aldığı,  nükleer felaketin vurduğu Fukushima bölgesinde yer alan Tungaloy fabrikasını ziyaret etti

Warren Bufett fabrika ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, deprem ve tsunaminin Japonya'ya yönelik görüşlerini değiştirmediğini belirterek, Japonya'da yeni yatırım imkanlarını değerlendireceğini söyledi.    

Japonya'nın değişik alanlarda yatırım imkanları sunduğunu belirten Buffett, gazetecilerin Avrupa'ya yönelik sorularını yanıtlarken, şu anda Avrupa'ya doğrudan yatırım yapmayı düşünmediğini belirtti

Buffett, Avrupa ülkelerinin yaşamakta oldukları sıkıntıları bir şekilde çözmek durumunda olduğuna dikakt çekerek, Avrupa'da sorunların nasıl çözüleceği konusunda bir fikri olmadığının da altını çizdi.

Warren Buffett, sahibi olduğu İsrail metal işleme şirketi Iscar'ın 2008'de Japon Tungaloy şirketinin yüzde 71 hissesini satın alarak ABD dışında en büyük yatırımını gerçekleştirmişti.