Advertisement

ABD'de Hazine tahvilleri, ABD'li parlamenterlerin kilitlenmeyi aşamayarak bütçe açıklarını kısma konusunda anlaşmaya varamamaları endişelerinin güvenli liman niteliğindeki varlıklara talep getirmesi sonucu değer kazandı. Bu alımlar sonucu, tahvil faizleri son altı haftanın en düşük seviyelerine indi.

Gösterge 10 yıl vadeli tahvil, Avrupalı liderlerin borç krizine çözüm bulmakta güçlük çekeceği endişelerine bağlı olarak Avrupa'da hisse senetlerinin değer kaybetmesi ve Fransa, İtalta ve İspanya tahvil faizlerinin yükselmesinin etkisiyle, altı günün beşinde değer kazandı. ABD Hazinesi bugün, bu haftaki toplam 99 milyar dolarlık üç ihalenin ilki olan 35 milyar dolarlık iki yıl vadeli tahvil ihalesine çıkıyor.

Commerzbank AG'nin Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti David Schnautz, "Anlaşmaya varma dışında başka bir şansın olmadığı daha da açık hale geliyor" dedi ve "Bu durum, piyasada güvenin sarsılmasına neden oluyor ve riskli varlıkları olumsuz etkiliyor. Sonuç olarak ABD Hazine tahvilleri gibi kaliteli varlıklara kaçış oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvilinin faizi altı baz puan düşerek, New York saati ile 07:36'da yüzde 1.95'e indi. Kasım 2021'de vadesi dolacak yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 18/32 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 5.63 dolar yükselerek 100 14/32'ye çıktı. 10 yıl vadeli kağıdın faizi 9 Kasım'da yüzde 1.93'e kadar inerek, 6 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini görmüştü.

Schnautz, yatırımcıların en güvenli yatırım aracına yönelmek istemeleri ile birlikte, 10 yıl vadeli tahvilin faizinin yıl sonuna kadar yüzde 1.80 civarına ineceğini sözlerine ekledi.