Advertisement

ABD'li yetkililerin bütçe kesintisi konusunda anlaşamayacağına dair işaretlerle Avrupa'nın borç krizi nedeniyle resesyona gireceği endişeleri petrolün değer kaybetmesine neden oluyor.

ABD'de federal bütçe açığını 1,2 trilyon dolar azaltmak için yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamayacağı spekülasyonuyla vadeli petrol kontratları yüzde 2.1 oranında düştü. Öte yandan bugün Bundesbank, Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da büyümenin gelecek yıl yavaşlayabileceğini bildirdi.

Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco'nun CEO'su Halid El Falih dünya ekonomisinin çift dipli resesyon riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ocak teslim ham petrolün varil fiyatı Nymex'te 98 sent veya yüzde 1 oranında düştü ve 96.69 dolar oldu. Vadeli kontratlar bu yıl yüzdfe 5.8 oranında değerlendi. Ocak teslim Brent tipi petrol ise ICE Futures Europe'ta 46 sent veya yüzde 0.4 geriledi ve 107.10 dolardan işlem gördü.

BNP Paribas'ta broker olan Tom Bentz, ABD'de federal bütçe açığını azaltmak için yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamayabileceğini ve Avrupa'daki borç krizinin hisse senetleri ve emtialara baskı yaptığını bildirdi.