Advertisement

ABD'de ikinci el konut satışları Ekim ayında beklenmedik bir şekilde yükseldi. Bu durum, düşen fiyatların piyasaya alıcıları çekmiş olabileceğini işaret ediyor.

İkinci el konut satışları Ekim ayında yüzde 1.4 artarak 4.97 milyon adede yükseldi. Bloomberg News'un anketine katılan 75 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, konut satışlarının 4.8 milyon adet çıkması bekleniyordu. Medyan konut fiyatı ise 2010 yılının Ekim ayına göre yüzde 4.7 geriledi.

Borçlanma maliyetlerinin rekor düşük seviyeler yakınında seyretmesi, konut fiyatlarının da düşmesinin etkisi ile, piyasayı konut alıcıları için daha cazip hale getiriyor. Aynı zamanda, konut hacizlerinin geçici olarak durdurulmasının sona ermesi ise piyasaya daha fazla satılık konutun gelmesine neden olabilir. Bu da, fiyatların daha da düşmesini ve konut piyasasındaki toparlanmanın daha da gecikmesini sağlayabilir.

Barclays Capital Inc.'nin New York ofisinden kıdemli ABD ekonomisti Michael Gapen, veri açıklanmadan önce yaptığı yorumda, "Konut piyasası halen baskı altında, ancak bir miktar iyileşme var" dedi ve "ABD'nin resesyona girmeyeceğini varsayarsak, istihdamın artacağını, konut talebinin güçleneceğini ve ve ekonominin biraz daha parlak durumda olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 4.5 milyon ile 5.14 milyon adet arasında gerçekleşti. Eylül ayı ikinci el konut satışları ise 4.91 milyon adetten 4.9 milyon adede revize edildi.